Artykuły

II edycja konkursu „Smaki kresowe w tradycji kuchni polskiej".

W piątek 18.03.2016 r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze najlepsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z województwa dolnośląskiego uczestniczyli  w finale konkursu „Smaki kresowe w tradycji kuchni polskiej".

Pani dyrektor „Handlówki" mgr Danuta Pawłowicz przywitała siedem zespołów. Potrawy jakie przyrządzano to: pielmieni z sosem chrzanowo śmietanowym w towarzystwie ziemi z pumpernikla, polędwiczka wieprzowa w cieście chlebowym z sosem śliwkowo-chrzanowym i glazurowanym jabłkiem, żurek z kaszą jaglaną w towarzystwie pierogów nadziewanych kapustą i kiełbasą, „fałszywy zając" w klimacie sosu pieczarkowego , podany    z ziołowymi kopytkami i zasmażanymi burakami, pasztet z wątróbki w otulinie majonezowo-żurawinowej w towarzystwie galaretki drobiowej, zapiekanka „ kurnik", babka trójkolorowa, pascha wielkanocna, pasztet jajeczny, rolada mięsna z grzybami i serem oraz wielkanocne jaja. 

Przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich z dużym zainteresowaniem oberwali pracę uczniów biorących udział w konkursie. Całą uroczystość okrasił swoim śpiewem zespół „Agat”, który ma w swoim repertuarze wiele piosenek o tematyce kresowej.

Wśród zaproszonych na konkurs gości znaleźli się także przedstawiciele naszego miasta Naczelnik Edukacji i Sportu Paweł Domagała oraz Przewodnicząca Komisji Oświaty Anna Ragiel.

Wspólnie z panią dyrektor szkoły wręczono nagrody najlepszym zespołom. Byli to:

Miejsce 1. Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2

im. Stanisława Staszica w Jeleniej Górze

58-500 Jelenia Góra, 1 Maja 39/41

Anna Lisowska – opiekun

Dawid Kaszuba

Robert Cichy

 

Miejsce 2. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych     

im. Marii Konopnickiej

59-830 Olszyna, Biedrzychowice 20

Aneta Ignaciuk-  opiekun

Paula Dereń

Jolanta Kosmalska

 

Miejsce 3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych    

im. Marii Konopnickiej

59-830 Olszyna, Biedrzychowice 20

Aneta Ignaciuk – opiekun

Maciej Nosowicz

Martyna Krawczyk