Artykuły

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 [FOTORELACJA]

Rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze

View the embedded image gallery online at:
http://edukacja.jeleniagora.pl/artykuly#sigFreeIdceada2d5a6

 

Rozpoczęcie roku szkolnego w Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze

View the embedded image gallery online at:
http://edukacja.jeleniagora.pl/artykuly#sigFreeId9386001f62

Uczniowie SP13 „odczarowują” PIĄTEK 13.

„Piątek 13-stego nie musi być pechowy! ”– taki przekaz miał happening zorganizowany przez uczniów klasy IV a Szkoły Podstawowej nr 13 w Jeleniej Górze. Uśmiechnięci i szczęśliwi uczniowie „TRZYNASTKI” w pobliżu Książnicy Karkonoskiej częstowali przechodniów przygotowanym przez rodziców kompotem, przyklejali kolorowe uśmiechy oraz zapewniali, że ten dzień wcale nie musi być pechowy, a wręcz przeciwnie - jest szczęśliwy. Jeleniogórzanie chętnie dzielili się swym doświadczeniem – niektórzy wykazują się ostrożnością w swych planach widząc taką kartkę w kalendarzu, inni traktują ten dzień, jak każdy inny, jeszcze innym „13” zawsze przynosi szczęście. Zgodnie  z założeniem u każdego pojawił się  uśmiech na twarzy.

Dzieci udzieliły wywiadu dla „Muzycznego radia” oraz udały się z miłą niespodzianką do jeleniogórskiej jednostki Państwowej Straży Pożarnej. Dyplomem oraz koszem pysznych jabłek podziękowały za udział strażaków w mającym miejsce dzień wcześniej praktycznym sprawdzeniu organizacji i warunków ewakuacji. 

View the embedded image gallery online at:
http://edukacja.jeleniagora.pl/artykuly#sigFreeId63de349985

Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej nr 13

Uczniowie klas 1-6 Szkoły Podstawowej nr 13 obchodzili Dzień Ziemi 21 i 22 kwietnia. W tym roku w szkole zainicjowana została akcja „Bratki na rabatki”. Celem tego przedsięwzięcia jest upiększenie otoczenia szkoły poprzez zasadzenie przez dzieci bratków na klombach przy szkole. Uczniowie z wielką ochotą przygotowali się do akcji – przynieśli różnokolorowe bratki, użyźnili ziemię, posadzili kwiaty i oczywiście podlali je wodą. Widać było zaangażowanie i dbałość o to, czy kwiaty są równo posadzone, czy kolory roślinek są równomiernie rozłożone. Na przerwach i po lekcjach dzieci oglądały, „sprawdzały” swoje roślinki.

W piątek uczniowie, jak co roku, sprzątali tereny wokół szkoły i pobliskie ulice. Niestety, jak zwykle plastikowe worki wypełnione zostały odpadami. Sprzątając tereny, dzieci uczą się dbałości o przyrodę, środowisko, dostrzegają niewłaściwe zachowania, uczą się kultury. 

Mamy nadzieję, że w przyszłości uczniowie będą tylko upiększać tereny, bo wokół będzie czysto i zielono.

View the embedded image gallery online at:
http://edukacja.jeleniagora.pl/artykuly#sigFreeIdb024800baa

„Programuję swoją przyszłość JELENIA GÓRA…enter”

W dniu 14 maja 2016 r. o godz.10.00 na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze rozpocznie się druga edycja Gry Miejskiej pt. „Programuję swoją przyszłość JELENIA GÓRA…enter”, która skierowana jest do gimnazjalistów klas III z Jeleniej Góry oraz okolic. W ten nietypowy sposób, poprzez zabawę z rebusami i zagadkami, pragniemy, aby młodzież zapoznała się z różnorodną ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych, zwłaszcza szkół zawodowych.

Celem uczestników gry będzie przejście trasy, rozwiązanie zadań i zebranie jak największej liczby punktów w czasie trwania gry, tj. w ciągu 2,5 godziny. Termin zgłaszania drużyn upływa w dniu 29.04.2016 r. o godz.12.00. Szczegółowe zasady Gry, w tym zgłaszania drużyn określa regulamin, zamieszczony poniżej.

Ponadto, w programie imprezy:

 1. Mistrzostwa Jeleniej Góry dla gimnazjalistów w koszykówce ulicznej w Jeleniej Górze (streetball)
 2. Występy młodych artystów ze szkół ponadgimnazjalnych
 3. Prezentacja szkół ponadgimnazjalnych na specjalnie przygotowanych stoiskach
 4. Wykłady uczelni wyższych:
  • Cyfrowe metody badania historii Jeleniej Góry na przykładzie Kościoła Łaski, renesansowego ratusza, Bramy Zamkowej, jeleniogórskiego Helikonu (Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze)
  • Studencka Firma Konsultingowa - Twój start do kariery (Wydział EZiT Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu)
  • Politechnika - uczelnia przyszłości (Politechnika Wrocławskiej w Jeleniej Górze)


Serdecznie zachęcamy do udziału w naszej zabawie !

Czekają atrakcyjne nagrody!

PLIKI DO POBRANIA:

„Zdrowo jem, wszystko wiem”

W ramach ogólnopolskiej akcji „Zdrowo jem, wszystko wiem”, akcji „Wybieramy wodę”  i projektu „Czas  na zdrowie” Szkoła Podstawowa nr 8 podjęła inicjatywę propagowania zdrowego odżywiania się. W czasie przerw uczniowie mieli możliwość spożywania owoców i warzyw rozdawanych na specjalnym stoisku. W tym czasie szkoła mieniła się różnymi barwami, gdyż uczniowie klas młodszych przebrali się za owoce i warzywa. Dzieci wykazały się kreatywnością i humorem w tworzeniu przebrań i sprawiły, że w szkole zrobiło się smakowicie, soczyście, zdrowo i wesoło.

View the embedded image gallery online at:
http://edukacja.jeleniagora.pl/artykuly#sigFreeIda4ad7d0d0a

Międzyszkolne zmagania ortograficzne w SP 13

W  środę 7 kwietnia 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 13 w Jeleniej Górze odbył się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas 4-6, zorganizowany przez nauczycielki języka polskiego – panie Marię Słodkiewicz i Jadwigę Przędzielewską. Warto podkreślić, że była to już 14. edycja tego konkursu, który na trwałe wpisał się w tradycję szkoły i miasta. Wśród konkursów organizowanych przez szkoły podstawowe w Jeleniej Górze jest to jedyny konkurs z języka polskiego o zasięgu międzyszkolnym.

Celem konkursu jest wyłonienie uczniów piszących bezbłędnie. Zasada, która obowiązuje i jest hasłem zmagań to „Dyktando na wesoło”. Organizatorzy starają się tak dobrać tekst dyktanda, aby zawierał elementy dowcipne, komiczne. Czasem jest to opis różnych sytuacji, postępowanie bohatera, a zwłaszcza skutki jego działań. Korzystają z literatury dla młodzieży,  bo mają nadzieję, że tym samym zachęcą do przeczytania cytowanej książki.

W tegorocznym konkursie udział wzięli uczniowie następujących szkół – SP 3, SP 6, SP 8, SP 10, SP 11 i SP 13. Laureatami zostało dziewięcioro uczniów, którzy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

View the embedded image gallery online at:
http://edukacja.jeleniagora.pl/artykuly#sigFreeId5c05e10718

II edycja konkursu „Smaki kresowe w tradycji kuchni polskiej".

W piątek 18.03.2016 r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze najlepsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z województwa dolnośląskiego uczestniczyli  w finale konkursu „Smaki kresowe w tradycji kuchni polskiej".

Pani dyrektor „Handlówki" mgr Danuta Pawłowicz przywitała siedem zespołów. Potrawy jakie przyrządzano to: pielmieni z sosem chrzanowo śmietanowym w towarzystwie ziemi z pumpernikla, polędwiczka wieprzowa w cieście chlebowym z sosem śliwkowo-chrzanowym i glazurowanym jabłkiem, żurek z kaszą jaglaną w towarzystwie pierogów nadziewanych kapustą i kiełbasą, „fałszywy zając" w klimacie sosu pieczarkowego , podany    z ziołowymi kopytkami i zasmażanymi burakami, pasztet z wątróbki w otulinie majonezowo-żurawinowej w towarzystwie galaretki drobiowej, zapiekanka „ kurnik", babka trójkolorowa, pascha wielkanocna, pasztet jajeczny, rolada mięsna z grzybami i serem oraz wielkanocne jaja. 

Przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich z dużym zainteresowaniem oberwali pracę uczniów biorących udział w konkursie. Całą uroczystość okrasił swoim śpiewem zespół „Agat”, który ma w swoim repertuarze wiele piosenek o tematyce kresowej.

Wśród zaproszonych na konkurs gości znaleźli się także przedstawiciele naszego miasta Naczelnik Edukacji i Sportu Paweł Domagała oraz Przewodnicząca Komisji Oświaty Anna Ragiel.

Wspólnie z panią dyrektor szkoły wręczono nagrody najlepszym zespołom. Byli to:

Miejsce 1. Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2

im. Stanisława Staszica w Jeleniej Górze

58-500 Jelenia Góra, 1 Maja 39/41

Anna Lisowska – opiekun

Dawid Kaszuba

Robert Cichy

 

Miejsce 2. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych     

im. Marii Konopnickiej

59-830 Olszyna, Biedrzychowice 20

Aneta Ignaciuk-  opiekun

Paula Dereń

Jolanta Kosmalska

 

Miejsce 3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych    

im. Marii Konopnickiej

59-830 Olszyna, Biedrzychowice 20

Aneta Ignaciuk – opiekun

Maciej Nosowicz

Martyna Krawczyk

View the embedded image gallery online at:
http://edukacja.jeleniagora.pl/artykuly#sigFreeId3e33c8d389

WITAMY WIOSNĘ W PARKU MINIATUR BUDOWLE ŚWIATA

Z okazji pierwszego dnia wiosny, klasa I C ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze uczestniczyła w wycieczce do Parku Miniatur w Mysłakowicach. Dzieci miały możliwość zobaczenia znanych budowli z różnych stron świata. Pani przewodnik przedstawiła dzieciom historię powstania obiektów znajdujących się na terenie parku. Dzieci z dużą uwagą i zainteresowaniem wsłuchiwały się w opowieści pani przewodnik i zadawały wiele pytań. Największą atrakcją okazał się szkolny autobus ze Stanów Zjednoczonych.

Serdecznie dziękujemy:

 • Postaw na przyszłych Noblistów - Stowarzyszenie Przyjaciół "Czwórki" za pomoc w zorganizowaniu wycieczki
 • Właścicielom Parku Miniatur "Budowle Świata" w Mysłakowicach za możliwość zwiedzania i oprowadzania przez panią przewodnik
 • Firmie przewozowej "Krycha" za przewóz dzieci

Serdecznie dziękują uczniowie z klasy I C wraz z opiekunami.

View the embedded image gallery online at:
http://edukacja.jeleniagora.pl/artykuly#sigFreeIda1b4019a6e

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 13 - BLISKO, BAJKOWO, BEZPIECZNIE!

Od 14 marca 2016 r. Szkoła Podstawowa nr 13 gości dzieci z okolicznych przedszkoli.

Podczas każdego spotkania maluchy poznają szkołę oraz kompleks boisk „Orlik”, plac zabaw i lodowisko. Zawitały już dzieci z: Niepublicznego Przedszkola „Tuptuś”,  Miejskiego Przedszkola nr 4 oraz Niepublicznego Przedszkola „Piatka5”.

Dzieci brały udział w  wiosennych warsztatach plastycznych, podczas których malowały kredą piękne prace lub wykonywały ozdoby wielkanocne z masy solnej.  

Spotkanie innej grupy przebiegało pod hasłem „Czytamy dzieciom ulubione bajki – Szewczyk Dratewka”.  Goście  po wysłuchaniu bajki układali puzzle, odpowiadali na pytania, tańczyli przy muzyce. Wszystkie zajęcia sprawiły przedszkolakom wiele radości, a piękne i kolorowe sale lekcyjne zrobiły bardzo dobre wrażenie. Każde dziecko z dużym uśmiechem i drobnym podarunkiem opuściło gościnne mury SP13.

Już wkrótce kolejne wizyty przedszkolaków...