Artykuły

Poczuj magię świąt w Dreźnie - „Striezelmarkt”

Tradycyjnie już Stowarzyszenie POSTAW NA PRZYSZŁYCH NOBLISTÓW - STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ „CZWÓRKI” w Jeleniej Górze organizuje wyjazd na Jarmark Adwentowy Striezelmarkt. Jest to najstarszy i bez wątpienia najciekawszy jarmark bożonarodzeniowy w stolicy Saksonii. W tym roku będzie miała miejsce 579. odsłona jarmarku bożonarodzeniowego Striezelmarkt stanowiącego wizytówkę Drezna.

 

Zapach pieczonych kiełbasek i pieczona według tradycyjnej receptury strucla - tymi smakołykami pachnie jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie.

Ten dawniej mały, znany niegdyś jedynie miejscowym, jarmark jest dziś najstarszym i najsłynniejszym świątecznym targiem w całych Niemczech. Zwiedzają go nie tylko mieszkańcy Drezna, ale również turyści licznie odwiedzający to fantastyczne miejsce. Historia struclowego jarmarku sięga XV wieku. Drezdeński jarmark zlokalizowano w starej i centralnej części miasta, a zwiedzając go, nietrudno się zorientować, że przyjeżdżają tu ludzie z całego świata. To wspaniałe miejsce na weekendowy wypad, a kto był tu chociaż raz w życiu, wie, że było warto. Wejście na jarmark bożonarodzeniowy jest bezpłatne. Co roku przybywa tu ponad 250 wystawców, aby nie tylko sprzedawać swoje oryginalne towary, ale również zaprezentować je gronu turystów. Stragany rozłożone są nie tylko na placu głównym ale również obok słynnego kościoła Mariackiego i na Nowym Rynku. Spacer w świetle kolorowych lamp i świątecznej muzyki wprowadza w niepowtarzalny ciepły klimat świąt. W centralnym punkcie jarmarku znajduje się pięknie oświetlona choinka. Niesamowity nastrój potęgują czternastometrowa schodkowa piramida, na której kręcą się Trzej Królowie, kominiarze, górnicy i śmierć. Zadziwiające rozmiary piramidy odnotowano w rekordowej Księdze Guinnessa. Kolorowe niczym z bajki stragany i widowiskowo oświetlony diabelski młyn, zapierają dech w piersiach. Wiele atrakcji przygotowano z myślą o maluchach. Pośród straganów stoją karuzele, na wielkiej scenie odbywają się zabawy i konkursy, a najodważniejsze dzieci śpiewają kolędy.

Terminy wyjazdu: 10.12.2016 rok

Miejsce wyjazdu: Parking przy „TESCO”

Godzina wyjazdu: 8:30

Wyjazd w drogę powrotną planowany jest ok. godz. 18.00–19.00.

Koszt: 70 PLN/osobę

Cena obejmuje:

  • przejazd autokarem
  • ubezpieczenie NNW + OC na 100000PLN
  • opłata za parking

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 661-572-203 oraz w siedzibie Stowarzyszenia ul. Karłowicza 33 p. 002 we wtorki w godzinach 12.00 – 16.30 w czwartek 12.00-16.00.(Budynek Gimnazjum nr 4) Jelenia Góra.

Zapisy na wycieczkę do 25.11.2016. Ilość miejsc ograniczona.

Wizyta misjonarzy w Szkole Podstawowej nr 8

Dnia 21 października 2016 roku Szkołę Podstawową nr 8 w Jeleniej Górze swoja wizytą zaszczycili wyjątkowi goście z Kamerunu - państwo Mirelle i Tomasz Wolińscy. Państwo Wolińscy to misjonarze pracujący w środkowej Afryce, w Kamerunie nad Zatoką Gwinejską. Mirelle pochodzi z Kamerunu, tam się urodziła, wychowywała i kształciła pod bacznym okiem sióstr misyjnych, Karmelitanek Bosych, przybyłych z Nowego Sącza, następnie, jako młoda nauczycielka rozpoczęła pracę w szkole podstawowej.

Tomasz jako świecki misjonarz wyjechał z potrzeby serca do Kamerunu, aby pomóc przy budowie szkoły. Serca dwojga młodych misjonarzy połączyła wielka miłość i mimo przeciwności losu została zwieńczona małżeństwem.

W ramach wizyty rodzinnej przybyli do naszego kraju i rodzinnego miasta pana Tomasza i przyjęli zaproszenie naszej szkoły. Misjonarze zaprezentowali uczniom zdjęcia i filmy przedstawiające życie szkolne i pozaszkolne afrykańskich dzieci, opowiedzieli o swojej misji, działalności w szkole oraz swoim życiu. Prelekcja okazała się spotkaniem z prawdziwą kulturą Afryki i zachwyciła naszych małych podopiecznych.


Dziękujemy bardzo państwu Mirelle i Tomaszowi Wolińskim oraz pani Jolancie Płonce za zorganizowanie spotkania.

View the embedded image gallery online at:
http://edukacja.jeleniagora.pl/artykuly#sigFreeId4f68786ced

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 [FOTORELACJA]

Rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze

View the embedded image gallery online at:
http://edukacja.jeleniagora.pl/artykuly#sigFreeIdceada2d5a6

 

Rozpoczęcie roku szkolnego w Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze

View the embedded image gallery online at:
http://edukacja.jeleniagora.pl/artykuly#sigFreeId9386001f62

"Konno ku wakacjom"

W dniu 22.06.2016 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 8 z klasy pierwszej integracyjnej wraz z wychowawcą i opiekunami zwiedziły agroturystykę "Szałas Muflon" w Komarnie.

Największą atrakcją dla dzieci była przejażdżka konno pod okiem instruktora. Wszystkie dzieci z odwagą i ochotą próbowały jazdy konnej oraz uczestniczyły w wielu zabawach i grach na świeżym powietrzu. Dzieci jadły kiełbaski z grilla oraz pyszne domowe ciasta upieczone przez gospodarzy.

Nasza wycieczka była bardzo udana i co bardzo ważne pogoda nam dopisała. Dziękujemy gospodarzom "Szałasu Muflon" za miłą atmosferę i wspaniałe atrakcje.

View the embedded image gallery online at:
http://edukacja.jeleniagora.pl/artykuly#sigFreeIdcdc7ce5a6c

Uroczystość z okazji "Dnia Mamy i Taty " Szkole Podstawowej nr 8 W Jeleniej Górze

W dniu. 10.06.2016 w Szkole Podstawowej Nr 8 w kl. l c odbyła się uroczystość z okazji "Dnia Mamy i Taty ". Dzieci wraz z opiekunami przygotowały przedstawienie pt. "Pociąg do krainy Baśni ".Podczas przedstawienia recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Na koniec uroczystości dzieci wręczyły swoim Kochanym Rodzicom słodkie upominki w postaci własnoręcznie ozdobiony pierników.

 

View the embedded image gallery online at:
http://edukacja.jeleniagora.pl/artykuly#sigFreeId7e8adbba55

KONKURS MIĘDZYSZKOLNY „OMNIBUSIK 2016"

Dnia 12.05.2016 r. w Szkole Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze już po raz trzeci odbył się konkurs wiedzy klas trzecich.

W konkursie wzięło udział dziesięć szkół jeleniogórskich i szkoła z Barcinka.

Pytania były zróżnicowane. Dotyczyły m.in. przyrody, muzyki, wiadomości z edukacji polonistycznej i matematycznej oraz elementów wiedzy o Jeleniej Górze. Poziom szkół był wyrównany. Reprezentacje szkół to najlepsi z najlepszych.

Dziękujemy sponsorom: „Jeleniogórskiemu Stowarzyszeniu Pomocy Szkole”, które objęło honorowym patronatem konkurs i Stowarzyszeniu „Pomoc w Integracji Uczniów Szkoły Podstawowej nr 8” za ufundowanie nagród dla każdego uczestnika konkursu oraz Kontenerowej Szkółce Leśnej w Kostrzycy za udostępnienie atrakcyjnych pomocy dydaktycznych.

Organizatorzy konkursu Jolanta Płonka, Grażyna Hewiak.

View the embedded image gallery online at:
http://edukacja.jeleniagora.pl/artykuly#sigFreeId8ed24ee817

Uczniowie SP13 „odczarowują” PIĄTEK 13.

„Piątek 13-stego nie musi być pechowy! ”– taki przekaz miał happening zorganizowany przez uczniów klasy IV a Szkoły Podstawowej nr 13 w Jeleniej Górze. Uśmiechnięci i szczęśliwi uczniowie „TRZYNASTKI” w pobliżu Książnicy Karkonoskiej częstowali przechodniów przygotowanym przez rodziców kompotem, przyklejali kolorowe uśmiechy oraz zapewniali, że ten dzień wcale nie musi być pechowy, a wręcz przeciwnie - jest szczęśliwy. Jeleniogórzanie chętnie dzielili się swym doświadczeniem – niektórzy wykazują się ostrożnością w swych planach widząc taką kartkę w kalendarzu, inni traktują ten dzień, jak każdy inny, jeszcze innym „13” zawsze przynosi szczęście. Zgodnie  z założeniem u każdego pojawił się  uśmiech na twarzy.

Dzieci udzieliły wywiadu dla „Muzycznego radia” oraz udały się z miłą niespodzianką do jeleniogórskiej jednostki Państwowej Straży Pożarnej. Dyplomem oraz koszem pysznych jabłek podziękowały za udział strażaków w mającym miejsce dzień wcześniej praktycznym sprawdzeniu organizacji i warunków ewakuacji. 

View the embedded image gallery online at:
http://edukacja.jeleniagora.pl/artykuly#sigFreeId63de349985

Przeglądy teatralne - Świdnica 2016r. Patronat Honorowy - Rzecznik Praw Dziecka.

Dnia 10.05.2016.r. Teatrzyk Integracyjny „Małe Gąsieniczki” oraz Teatr „Pasja” ze Szkoły Podstawowej nr.8 wzięły udział w Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Świdnicy. Teatrzyk integracyjny wystąpił z przedstawieniem ”Królewna Śnieżka i krasnoludki”, starsi przedstawili bardziej poważną sztukę pt. ”Od bajki do bajki”. Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością, dużym poczuciem  humoru oraz wytrwałością. Dzięki rodzicom którzy byli sponsorami całego przedsięwzięcia, dzieci nie tylko wzięły udział w przeglądzie, ale również zwiedziły Świdnicę.

View the embedded image gallery online at:
http://edukacja.jeleniagora.pl/artykuly#sigFreeIda0ff6219d4

Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej nr 13

Uczniowie klas 1-6 Szkoły Podstawowej nr 13 obchodzili Dzień Ziemi 21 i 22 kwietnia. W tym roku w szkole zainicjowana została akcja „Bratki na rabatki”. Celem tego przedsięwzięcia jest upiększenie otoczenia szkoły poprzez zasadzenie przez dzieci bratków na klombach przy szkole. Uczniowie z wielką ochotą przygotowali się do akcji – przynieśli różnokolorowe bratki, użyźnili ziemię, posadzili kwiaty i oczywiście podlali je wodą. Widać było zaangażowanie i dbałość o to, czy kwiaty są równo posadzone, czy kolory roślinek są równomiernie rozłożone. Na przerwach i po lekcjach dzieci oglądały, „sprawdzały” swoje roślinki.

W piątek uczniowie, jak co roku, sprzątali tereny wokół szkoły i pobliskie ulice. Niestety, jak zwykle plastikowe worki wypełnione zostały odpadami. Sprzątając tereny, dzieci uczą się dbałości o przyrodę, środowisko, dostrzegają niewłaściwe zachowania, uczą się kultury. 

Mamy nadzieję, że w przyszłości uczniowie będą tylko upiększać tereny, bo wokół będzie czysto i zielono.

View the embedded image gallery online at:
http://edukacja.jeleniagora.pl/artykuly#sigFreeIdb024800baa